نکته های حقرقی در مورد خرید ملک

نکته های حقرقی در مورد خرید ملک

در این مطلب می خواهیم نکته های حقرقی در مورد خرید ملک برای شما ارائه کنیم . اگر می خواهید زمینی یا خانه ای را خریداری کنید باید یکسری موارد را در نظر داشته باشید تا بعدها به مشکل بر نخورید، ما در اینجا نکاتی در این زمینه برای شما آماده کرده ایم که مطالعه آن ها به شما در این زمینه کمک زیادی می کند. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

1- در بازداشت نبودن یا  رهن ملک

نکته‌ی حقوقی که در خرید خانه می بایست در نظر داشته باشید، آزاد بودن ملک یا به‌ اصطلاح حقوقی طِلق بودن آن می باشد. بعضی وقت ها احتمال دارد فروشنده‌، خانه‌ی خود را برای دریافت وام در رهن بانک قرار دهد یا این که خانه در اجرای حکم صادر گردیده از مراجع قضایی بازداشت باشد. در این صورت هرچند اصولا تنظیم مبایعه‌نامه امکان‌پذیر می باشد اما تنظیم سند رسمی به اسم مشتری، منوط به فک رهن یا رفع بازداشت از ملک می باشد. پس در این موردها پیشنهاد می گردد که تدابیر لازم برای اجرای امور فوق به وسیله فروشنده به عمل آید تا مشکلی برای تنظیم سند رسمی وجود نداشته باشد. یکی از برترین راه های موجود در این زمینه این است که مشتری به خریدار وکالت فک رهن یا رفع بازداشت بدهد و مشتری هم  قسمتی از پول خرید خانه را به این کار بدهد. یعنی به‌جای آنکه همه ی ثمن معامله را به فروشنده پرداخت نماید، مقداری از آن را صرف پرداخت دین یا تعهد مالی‌ای کنید که ملک فروشنده به علت آن در رهن یا بازداشت قرار می گیرد. بعد با وکالتنامه‌ای که از فروشنده در دست دارد مبادرت به اجرای امور فک رهن یا رهن بازداشت نماید.

2- گرفتن مفاصا حساب‌های مورد نیاز

قبل از فروختن خانه، فروشنده می بایست تعهدات مالی مرتبط به خانه را پرداخت نماید و مفاصاحساب‌های مرتبط را به خریدار بدهد. ازجمله‌ی این موارد، مفاصا حساب شهرداری در زمینه پرداخت عوارض نوسازی می باشد. گرفتن مفاصا حساب دارایی هم لازم می باشد. همچنین در زمینه  آپارتمان‌ها، فروشنده می بایست گواهی نداشتن وجود شارژ معوقه را به خریدار تحویل دهد.

نکته های حقرقی در مورد خرید ملک3- داشتن اطمینان از گرفتن انشعابات آب، برق و گاز در سند

به طور معمول انشعابات آب، برق و گاز هر خانه به همراه آن به فروش خواهد رفت . با این حال لازم است که از درج آنها در مبایعه‌نامه یا سند اطمینان داشته باشید. در زمینه تلفن این اصل وجود ندارد و خط تلفن فقط در حالی همراه خانه به خریدار انتقال داده می‌شود که در مدارد انتقال ذکر گردیده است. به این علت در زمینه خط تلفن می بایست توجه بیشتری داشته باشید.

4- منتقل کردن انشعابات آب ِ،برق ،گاز و تلفن از نکته های حقوقی در خرید خانه

به طور معمول انشعابات آب، برق و گاز هر خانه به همراه آن به فروش خواهد رفت. با این حال لازم به ذکر است که از قرار دادن آن ها در مبایعه‌نامه یا سند اطمینان داشته باشید. در زمینه تلفن این اصل وجود ندارد و خط تلفن فقط در حالی همراه ملک به خریدار انتقال داده می شود که در اسناد انتقال ذکر گردیده باشد. به این علت در زمینه خط تلفن می بایست توجه بیشتری در نظر داشت.

5- تصریح به انتقال انباری و پارکینگ

هر موقع توافق دو طرف بر این می باشد که ملک همراه با انباری و  پارکینگ به فروش خواهد رقت، لازم است این موضوع به همراه مشخصات دقیق آن ها در مبایعه‌نامه یا سند گفته شود. هم‌چنین هرگاه ملکی بیش از یک پارکینگ داشته و تمامی آنها قرار است منتقل شود، این موضوع باید صراحتا در اسناد قید شود. در غیر اینصورت فروشنده الزامی به این انتقال ندارد.

مطلب مرتبط:

خرید آپارتمان در اندیشه

قوانین و مقرراتی که پیش از خرید و فروش ملک باید آگاه باشید

با ملاحظات حقوقی در مورد خریدن زمین بیشتر آشنا شوید

دیدگاهتان را بنویسیدتمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است.