با ملاحظات حقوقی در مورد خریدن زمین بیشتر آشنا شوید

با ملاحظات حقوقی در مورد خریدن زمین بیشتر آشنا شوید

در این مطلب می خواهیم شما را با ملاحظات حقوقی در مورد خریدن زمین بیشتر آشنا کنیم. در اینجا سعی داریم در مورد موضوعاتی همچون کاربرد زمین در معامله آن، شرط گذاشتن و غیره بپردازیم . پس تا انتهای این مطلب با توضیحاتی بیشتر در مورد خرید زمین همراه ما باشید.

کاربرد زمین در معامله آن

تصور کنید فرد «الف» زمینی را به متراژ ۳ هزار متر مربع در شهر مقدس مشهد در خیابانی که همه ی جای آن ساختمان مسکونی دارد از فرد «ب» می خرد و بعد از اجرای معامله برای اهیه یک واحد مسکونی به شهرداری مشهد مراجعه نمود و در خواست پروانه مسکونی دارد ولی شهرداری به او  می گوید زمین برای ساخت ساختمان آموزشی می باشد و او حق ساخت و ساز مسکونی را نمی تواند داشته باشد. همان گرونه که مشاهده می کنید اتفاق پیچیده‌ای به وجود آمده است و او می بایست دادخواستی تقدیم دادگاه صالح و در خواست ابطال کردن معامله را کند.
در این باره این را هم باید گفت که چنان چه زمینی به لحاظ مسکونی بودن مورد معامله قرار گرفته باشد (اعم از اینکه در عقد به آن تصریح گردد یا عقد بر منبای مسکونی بودن واقع گردیده باشد) و بعد معلوم گردد که کاربردی زمین موقع عقد آموزشی بوده یا به گونه ای دیگر شرط صفت (مسکونی بودن زمین) محقق نبوده است، خریدار با در نظر داشتن به ماده ۲۳۵ قانون مدنی حق خیار فسخ می شود. البته مناسب است پیش از معامله اندکی تحقیق نمایید تا درگیر این مشکل نشوید.

شرط هم بزارید

با ملاحظات حقوقی در مورد خریدن زمین بیشتر آشنا شویدتصور کنید در یک پرونده حقوقی می خواهید دادخواست فسخ معامله به لحاظ خیار شرط را می‌دهد. به معنی اینکه در قرارداد موارد و شرطی وجود دارد و دو طرف آن را امضا نموده اند که در صورت محقق نشدن آن شرایط، هر یک دو طرف می‌تواند معامله را فسخ نماید، به این شکل شخص معامله کنند پس از سال‌ها تصمیم می‌گیرد حالا که سند به نام شده است و یکی از شرط ها را ندارد این معامله را فسخ نماید.

زمین‌های قولنامه‌ای

از دیگر نکاتی که باید حتما در نظر داشته باشید غیرقانونی بودن خرید و فروش زمین‌های قولنامه‌ای بر حسب قوانین مسکن و شهرسازی می باشد. این را هم بدانید که اشخاص خریدار و فروشنده زمین‌های قولنامه‌ای بالاخره با اشکال رو به رو خواهند شد. به نظر اصلا عاقلانه نمی باشد که یک شخص اندوخته مالی خود را در اختیار افرادی که اقدام به فروختن زمین‌های قولنامه‌ای می‌کنند، قرار دهند چرا که در بسیاری از مورد ها این زمین‌ها جزو متصرفات بوده و شخص طعمه زمین‌خواران خواهد شد. احتمالا بهترین کار برای یک خرید آسان و بی دردسر استعلام است. بنابر این قبل از دست به جیب شدن، برای خرید زمین، استعلام بگیرید.

تنها داخل شهر معامله انجام دهید

اگر می خواهید کلاه سرتان نرود این را در نظر داشته باشید که هر نوع نقل و انتقال اراضی بیرون از محدوده قانونی شهرها حتی با عرضه اسناد رسمی ممنوع و به لحاظ قانونی بدون توجیه می باشد . چرا که تعداد بالایی کلاهبردار هستند که با اقدام به زمین‌خواری یا تصرف اراضی آن را خرد می کنند و به مردم می‌فروشند و طبق قوانین کشور قانون و مجازات سنگینی در انتظار عاملان فروش زمین‌های بیرون از محدوده شهرهاست.
طبق مقررات، لازم است مردم پیش از هرگونه معامله‌ زمین‌ یا خرید امتیازات و سهام اعضای تعاونی‌های مسکن و شهرسازی استان و شهرداری محل، قطعاً از وقوع زمین داخل محدوده‌ شهر و کاربری مسکونی آن اطمینان داشته باشید.

مطلب مرتبط:

با قوانین پیش فروش آپارتمان بیشتر آشنا شوید

نکات مهم برای فروش مسکن

دیدگاهتان را بنویسیدتمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است.