قوانین و مقرراتی که پیش از خرید و فروش ملک باید آگاه باشید

قوانین و مقرراتی که پیش از خرید و فروش ملک باید آگاه باشید

در این مطلب می خواهیم در مورد قوانین و مقرراتی که پیش از خرید و فروش ملک باید آگاه باشید برای شما توضیحاتی را ارائه کنیم. زمانی که می خواهید شما ملکی را بخرید یا بفروشید باید در مالک بودن شخص و قابل نقل انتقال بودن ملک و غیره بیشتر آگاه باشید تا بعدها به یکسری مشکلات بر نخورید. در ادامه همراه ما باشید.

فروختن ملک تنها به وسیله مالک ملک

هر گونه کالا یا چیزی که به فروش می رسد، می بایست به فروشنده آن کالا تعلق داشته باشد و یا اینکه فرد فروشنده از طرف صاحب ملک مبیع نمایندگی داشته باشد، مثلاً شخص که از پدر خود مالک زمینی می‌باشد وکالت بگیرد تا بتواند ملک پدر خود را بفروشد.شخصی که سندی از ملکی ندارد این اجازه را ندارد که آن را بفروشد. مثلاً در زمینه فروختن ملک می‌توان به املاک وقفی اشاره کرد ، املاک وقفی به‌ شکل عادی صاحب شخصی ندارند به‌جز در شرایط ویژه ، کسی نمی تواند آن را خریدوفروش کند. و یا برای مثالی دیگر می‌توان به املاکی اشاره کرد که در اراضی ملی شده و در محدوده حفاظت‌ گردیده منابع طبیعی قرار دارند. این املاک چون مالک شخصی ندارند، نمی‌توانند در هیچ قرارداد فروختن ملکی به‌عنوان مبیع مطرح گردند.

فروختن ملک تنها برای ملک قابل نقل‌وانتقال

ilustrasi-rumah-sewa-shutterstock_20151118_053729از دیگر مواردی که می بایست در خرید و فروش در نظر داشته باشید مرتبط به مال یا جنس مورد معامله می باشد و آن اینکه بیع چیزی که خرید و فروش آن قانونا ممنوع باشد، باطل است. برای مثال در حوزه فروختن ملک می‌توان به ملک در بازداشت اشاره نمود. چنان چه ملکی از طرف اداره ثبت املاک بازداشت شود، نقل‌وانتقال آن ملک ممنوع است و اداره ثبت هیچگونه انتقالی را در مورد آن ملک ثبت نمیکند. بااین‌ وجود، احتمال دارد مالک نسبت به فروختن ملک با مبایعه‌نامه معمولی و بدون ثبت سند اقدام نماید که دراین­ صورت، طبق نظر مشهور، فروش ملک باطل می باشد و ملک به مشتری انتقال داده می شود . به این علت به اشخاص پیشنهاد می شود که به‌هیچ‌ عنوان در مقابل گرفتن مبایعه‌نامه معمولی و بدون ثبت سند به فروشندگان ملک پولی پرداخت نمایند و برای اقدام به خریدن ملک با رعایت همه ی قوانین و مشاوره کارشناسان در این حوزه به این مقوله وارد شوند.

قابلیت واگذار کردن ملک فروخته‌شده در فروشنده

فروشنده یک کالا می بایست برای تحویل دادن چیزی که می‌فروشد،امکان و  قدرت لازم را داشته باشد. یک نمونه دیگر از انواع قراردادهایی که باطل می باشد به قرارداد های مربوط است خریدوفروش چیزی که فروشنده، قدرت تحویل آن را ندارد، در صورتی که اینکه خریدار، خود توان دراختیار داشتن مال ذکر شده را داشته باشد.

چنان چه ملکی به‌ شرط داشتن مساحت مشخص به فروش برسد و بعد از مدتی مشخص گردد که مساحت کمتر از آن مقدار می باشد، مشتری حق فسخ معامله را دارد و چنان چه مشخص گردد که مساحت زیادتر است، فرد فروشنده می‌تواند فروختن ملک را فسخ نماید مگر در صورتی که در هردو شکل ، دو طرف به محاسبه بیشتری یا کمبود توافق نمایند. هم چنین قراردادی که در آن به خریدوفروش ملکی پرداخته شود که به‌ شکل ویژه مشخص  باشد و بعداً مشخص گردد که آن ملک هیچ وجود خارجی نداشته است، یک معامله باطل و بی اعتبار است.

مطلب مرتبط:

قوانین خرید و فروش املاک و پیش خرید

نکته های اساسی و مهم حقوقی در خرید و فروش املاک

دیدگاهتان را بنویسیدتمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است.

کانال تلگرام اسکان ملک