قوانین خرید و فروش املاک و پیش خرید

قوانین خرید و فروش املاک و پیش خرید

در این مطلب سعی داریم در مورد قوانین خرید و فروش املاک و پیش خرید آنها توضیحاتی را برای شما عزیزان ارائه کنیم . همان طور که می دانید بعضی از افراد هستند که تمایل دارند ملک بخرند و یا بفروشند از سوی دیگر به دلیل به اطلاعی و نا آگاهی در دام افراد کلاهبرداری می افتند و باعث می شود که آسیب زیادی به زندگی آنها وارد شود . به همین دلیل ما دراینجا می خواهیم شما را با یکسری از قوانین در این زمینه آشنا کنیم همراه ما باشید.

اشخاصی که می خواهند اجاره و خرید ملکی را انجام دهند می بایست چه مواردی را رعایت نمایند تا گیر کلاهبردارن نیوفتند؟

قوانین خرید و فروش املاک و پیش خرید

1– الکی به کسی اعتماد نکنید حتی به نزدیک ترین اشخاص هم اعتماد نداشته باشید و شخصاً یا به کمک وکیل بازرسی لازم را انجام دهید.
۲ – طمع داشتن به وسیله دروغگویی و چرب زبانی دلال ها بوجود می آید حتما دوری کنید و با بازرسی زیادتر و تحقیق راجع به خانه مورد معامله ،قیمت ، کاربری ، مالکیت ، در طرحهای شهرداری نبودن ملک ، ممنوع المعامله نبودن مالک و فروشنده ،…. اطمینان داشته باشید.
۳ – با رجوع به دفتر اسناد رسمی و ارائه پلاک ثبتی ملک مورد معامله از آخرین صاحب و ممنوع المعامله نبودن و وضعیت توقیفی مالک اطمینان داشته باشید.
۴ – با وکیل قانونی یا صاحب اصلی معامله کنید و اصل مدارک مالک بودن فروشنده را به شکل کامل ببینید و قبل از اجرای معامله بازرسی های لازم برای اطمینان از مالکیت طرف معامله و وکیل او را در صورتی که با وکیل معامله می کنید انجام دهید و قبل از استعلام پولی پرداخت ننماید.
۵ – از انجام هر نوع معامله در آژانس های که کد رهگیری و پروانه کسب ندارند خودداری نمایید. چون زمانی که معامله ای در چند جا به صورت قانونی ثبت گردد کلاهبرداری در آن کم می شود.
۶ – نکته دیگر کمک گرفتن از وکیل ها موقع عقد قرار داد است زیرا در بیشتر از قراردادها شاهد آن هستیم که حقوق مشتری نادیده گرفته شده است و حتی بعضی اشخاص مفاد قرارداد را مطالعه نمی کنند و آن را امضا می کنند.
۷ – نکته مهم دیگر آن است که طبق قانون چنان چه فروشنده ای یک ملک را به چند نفر بفروشد مالک، نخستین خریدار است. بنابر این موقع معامله خاص با اشخاص که نمی شناسید کاملا دقت داشته باشید.
۸ – تنها در بنگاه های که دارای کد رهگیری و پروانه کسب هستند معامله انجام دهید. اصلی ترین مزیت سامانه کد رهگیری، ممانعت از کلاهبرداری در فروش یک ملک به چند مشتری می باشد. در صورتی که در سامانه کد رهگیری شخصی بخواهد یک ملک را به چند نفر بفروشد، تخلف آن دیده می شود و از اجرای آن جلوگیری می شود. دیگر مزایای این سامانه، ممانعت از معمله های صوری مسکن به‌ منظور بیشتر کردن غیر واقعی قیمت‌هاست.
۹ – توجه داشته باشید که همه ی تعهدات خریدار یا فروشنده در مبایع نامه و قرارداد گفته می شود مخصوصاً همه ی پرداخت ها چه نقدی و چه به شکل چک با ذکر شماره و مبلغ و بانک مرتبط در قرارداد مکتوب شود.
۱۰ – وجوه مرتبط به خرید را صرفاً به فروشنده یا نماینده قانونی وی پرداخت نموده و در رسید درج شود بابت قسط مورد معامله موضوع قرارداد شماره ….. تاریخ ….. منعقده در ………..
۱۱ – در قبل از خریدار می بایست اول از تعداد همه ی واحدهای مسکونی در ساختمانی که برای پیش فروش ارائه گردیده مطلع شده پس از آن، تعداد واحدهایی که پیش فروش شده را شناسایی نماید و چنان چه زیادتر از نیمی از واحدها به شکل قطعی پیش فروش شده بود برای اجرای معامله اندکی تامل نماید. در بعضی موردها، سازنده هایی که معمولا واحدها را پیش از ساخت پیش فروش نموده اند آن چنان رغبتی به انجام همه تعهداتشان ندارند

مطلب مرتبط:

نکته های مهم موقع خرید ملک برای جلو گیری از کلاهبرداری

چطور می توان مشتری برای ملک پیدا کرد

دیدگاهتان را بنویسیدتمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است.