تمام چیزی که می بایست در مورد معامله های ملکی بدانید

تمام چیزی که می بایست در مورد معامله های ملکی بدانید

در این مطلب می خواهیم در مورد تمام چیزی که می بایست در مورد معامله های ملکی بدانید برای شما توضیحاتی را ارائه کنیم . بیشتر افراد و سرمایه گذاران نسبت به قرار دادهایی که می بنند آگاهی لازم را ندارند و بدون دانش قبلی قرار دادها را امضا می کنند. بهترین کار برای جلوگیری از این گونه کلاهبرداری ها باید با یک وکیل اینگونه معاملات را انجام داد. در ادامه با توضیحاتی بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

خرید و فروش ملک:

در این معمله ها مالکیت خود ملک و منافع آن از فروشنده به خریدار انتقال داده خواهد شد و تاریخ انتقال، تاریخ توافق گردیده در قرارداد خرید و فروش است. چنان چه دو طرف در مورد تاریخ منتثل کردن مالکیت توافق نداشته باشند یا در قرارداد ذکر نگردیده است، تاریخ سند مبدا انتقال مالکیت را قرار می گیرد.

رهن و اجاره:

در این نوع معمله ها مالکیت ملک برعهده صاحب ملک می باشد اما منفعت های ملک که همان حق سکونت می باشد به اجاره کننده تعلق دارد. نکته اصلی این است که قطعاً می بایست زمان اجاره معلوم شود وگرنه قرارداد اجاره باطل خواهد شد و منجر به اختلاف میان دو طرف می شود.

واگذار کردن حق استفاده از منافع ملک به اشخاص دیگر:

واگذار کردن حق استفاده از منافع ملک به اشخاص دیگر : این نوع معملات مثل نوع اجاره می باشد ولی اختلافاتی های با هم دارند که در حوزه این متن نیست و احتیاج به طرح مفاهیم حقوقی دارد.

تمام چیزی که می بایست در مورد معامله های ملکی بدانید

چه نکته های را می بایست در اجرای معامله های ملکی بدانیم:

الف- از مالکیت فروشنده مطمئن گردید.
ب- چنان چه فروشنده نماینده صاحب اصلی باشد قطعاً سند وکالت نامه رسمی از او بخواهد و حدود وکالت او را بازرسی نماید که با مشکل معامله فضولی مواجه نگردد.
ج- قطعاً از خدمات بنگاه های مطمئن استفاده نمایید و از اجرای معامله به تنهایی و بدون استفاده کارشناسان در امور خرید و فروش املاک جلوگیری کنید. احتمالا به تصور می کنید که می توانید معامله را بدون حضور بنگاه یا بدون عقد قرارداد رسمی انجام دهید ولی این اشتباه است چون که در این صورت قراردادی که امضا می گردد هیچ ارزشی ندارد و شما نمی توانید از آن برای سند مالکیت یا اجاره ملک استفاده نمایید. مواظب تقاضای مالکانی که می خواهند ملک خود را بدون واسطه بفروشند باشید.
د- سند را با ملکی که می خواهید معامله انجام دهید مطابقت دهید تا اطمینان داشته باشید آنچه در سند نوشته شده است با ملک که در نظر دارید مطابقت دارد. مثلا چنان چه ملک شما دارای دو اتاق است دقت داشته باشید در سند هم به دو اتاق اشاره کرده باشد و یا آدرس ملک را با دقت بررسی نمایید چرا که احتمال دارد همه ی بخش های آدرس صحیح باشد اما شماره پلاک آن تفاوت داشته باشد.
نکته بسیار مهم : در برخی قراردادهای املاک این شرط نوشته شده است که مالک ملک وظیفه دارد در زمان مشخص شده ای سند را منتقل کند و یا کار دیگری را انجام دهد در غیر اینصورت می بایست مبلغی را به خریدار پرداخت کند و یا چنان چه فروشنده می خواست فسخ نماید باید هزینه ای را پرداخت کند. این شرط در ظاهر به نفع خریدار می باشد اما چنان چه در تنظیم آن توجه لازم را نداشته باشید مشکلاتی به وجود می آید قضیه در جایی پیچیده خواهد شد که سال ها از قرارداد گذشته باشد و در این مدت قیمت خانه تغییر زیادی کند آن زمان خریدار مجبور خواهد شد قیمت چند سال پیش ملک را که فروشنده داده است پس بگیرد.

مطلب مرتبط:

نکته های مهم موقع خرید ملک برای جلو گیری از کلاهبرداری

چطور می توان مشتری برای ملک پیدا کرد

دیدگاهتان را بنویسیدتمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است.