مسائل حقوقی مرتبط با زمین

مسائل حقوقی مرتبط با زمین

در این مطلب می خواهیم توضیحاتی در مورد مسائل حقوقی مرتبط با زمین برای شما ارائه کنیم. در اینجا می خواهیم در مورد موضوعاتی همچون نقش کاربردی زمین در معامله آن،شرط هم بذارید،و اما زمین‌های قولنامه‌ای،فقط داخل شهر معامله کنید بپردازیم. در ادامه با توضیحات بیشتر همراه ما باشید.

 در معامله نقش کاربردی زمین چیست؟

تصور کنید شخص «الف» زمینی را در شهر مقدس مشهد به مساحت سه هزار متر مربع در خیابانی که همه ی آن دارای ساختمان مسکونی است از شخص «ب» می خرند و بعد از اجرای معامله برای ساخت یک واحد مسکونی به شهرداری مشهد می روند و در خواست پروانه مسکونی دارد ولی  شهرداری به وی می گوید زمین برای ساخت ساختمان آموزشی می باشد و او حق ساخت و ساز را ندارد. همان گونه که مشاهده می کنید اتفاق پیچیده‌ای رخ می دهد و وی می بایست دادخواستی تقدیم دادگاه صالح و تقاضای بطلان معامله را نماید.
در این باره از این را بدانید که چنان چه زمینی به لحاظ مسکونی بودن مورد معامله صورت گیرد (اعم از اینکه در عقد به آن تصریح گردد یا عقد بر مبنای مسکونی بودن واقع گردیده است) و بعد معلوم باشد که کاربردی زمین در هنگام عقد آموزشی بوده یا به عبارت دیگر شرط صفت (مسکونی بودن زمین) محقق نشده است، خریدار با در نظر داشتن به ماده ۲۳۵ قانون مدنی حق خیار فسخ می شود. همچنین لازم است پیش از معامله اندکی تحقیق کنید تا به این چنین مسائلی برنخورید.

مسائل حقوقی مرتبط با زمین

شرط بذارید

حالا برای شما نمونه دیگری را خواهیم گفت . تصور کنید در یک پرونده حقوقی خواهان به لحاظ خیار شرط دادخواست فسخ معامله را می‌دهد. یعنی در قرارداد شروطی و مواردی وجود دارد و دو طرف آن را امضا نموده اند که در هنگام محقق نشدن آن شرایط، هر یک دو طرف می‌تواند معامله را تمام کند، به این شکل شخصی که می خواهد معامله را انجام دهد پس از سال‌ها تصمیم می‌گیرد حالا که سند به اسم خرده است و یکی از سرایط را را ندارد این معامله را به هم می خورد. دراین باره هم چند نکته را می بایست در نظر بگیرید.

و حالا ملک های قولنامه‌ای

از نکته های دیگری که قطعاً می بایست در نظر داشته باشید غیرقانونی بودن فروش و خرید زمین‌های قولنامه‌ای بر حسب قوانین شهرسازی و مسکن است. این را هم در نظر داشته باشید که اشخاص فروشنده و خریدار زمین‌های قولنامه‌ای بالاخره با مشکل رو به رو هستند. به نظر اصلا عاقلانه نمی باشد که شخص اندوخته مالی خود را در اختیار افرادی که اقدام به فروختن زمین‌های قولنامه‌ای می‌کنند، بگذارند چون در بیشتر موردها این زمین‌ها جزو متصرفات بوده و شخص طعمه زمین‌خواران خواهد شد. احتمالا مناسب ترین کار برای یک خرید ساده و بی دردسر استعلام است. بنابر این پیش از دست به جیب شدن، برای خرید زمین، استعلام بگیرید.

تنها داخل شهر معامله انجام دهید

اگر می خواهید سرتان کلاه نرود این رادر نظر داشته باشید که هر نوع نقل و انتقال اراضی بیرون از محدوده قانونی شهرها حتی با عرضه اسناد رسمی ممنوع و به لحاظ قانونی بدون توجیه می باشد. چرا که تعداد بیشتری کلاهبردار می باشند که با اقدام به زمین‌خواری یا تصرف اراضی آن را خرد نموده و به مردم می‌فروشند و طبق قوانین کشور برخورد قانونی و مجازات سنگین در انتظار عاملان فروش زمین‌های بیرون از محدوده شهرها می باشد.

مطلب مرتبط:

خرید زمین در اندیشه

نکته های مهم موقع خرید ملک برای جلو گیری از کلاهبرداری

عکس العمل مشاوران املاک به یک بند از قانون قیمتهای جدید مسکن

دیدگاهتان را بنویسیدتمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است.