علت گران شدن قیمت مسکن چیست

افزایش قیمت مسکن

علت گران شدن قیمت مسکن چیست

در چند ماه گذشته با افزایش نرخ ارز، شاهد افزایش قیمت در بازارهای مختلف بوده ایم. در این بین قیمت مسکن افزایش چشم گیری داشته است. تقریباً از 9 مهر ماه، قیمت دلار روند کاهشی خود را شروع کرده است، با این وجود شواهد نشان می دهند، که قیمت مسکن سیر نزولی نداشته است، بلکه همچنان به روند افزایشی خود ادامه داده است. در این تلاطم ها سوالی مطرح است، که علت گران شدن قیمت مسکن چیست؟ چنان چه این سوال برای شما هم پیش آمده است، با اسکان ملک همراه باشید، تا پاسخ خود را بیابید.

افزایش قیمت مسکن

عوامل موثر بر افزایش قیمت مسکن

این روزها قیمت مسکن نسبت به همین زمان در سال گذشته بسیار افزایش یافته است. کارشناسان اقتصاد مسکن بر این باورند، که افزایش قیمت مسکن تنها به افزایش نرخ ارز مربوط نمی شود، به دلیل این که با کاهش قیمت ارز، قیمت مسکن روند کاهشی نداشته است. در ادامه مطلب به مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر افزایش قیمت مسکن اشاره می کنیم:

  • نرخ ارز: همه ما می دانیم که نرخ ارز بر قیمت مسکن تاثیر گذار بوده است، اما نمی توان تمام افزایش قیمت مسکن را ناشی از افزایش نرخ ارز دانست. نرخ ارز طبق سخنان میر عمادی در گفت و گو با ایسنا، تنها 40 درصد بر قیمت مسکن، تاثیر گذاشته است.

از طرفی نوسانات اخیر در نرخ ارز، باعث شد بعضی از افراد روی به سمت سرمایه گذاری در بخش مسکن آورند. در نتیجه روانه شدن پول های سرگردان              به بخش مسکن، باعث افزایش قیمت ها در این بخش شده است.

  • قیمت زمین: طبق گفته های ایرج رهبر نایب رئیس انجمن انبوه سازان در گزارش های مشرق، قیمت زمین یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت مسکن می باشد. این روز ها قیمت زمین بسیار افزایش یافته است، در نتیجه قیمت مسکن نسبت به قبل بیش تر شده است.
  • افزایش قیمت مصالح ساختمانی: یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت مسکن، قیمت مصالح ساختمانی است. در حال حاضر قیمت مصالح ساختمانی مانند کلید و پریز، آجر، تیر آهن و … افزایش داشته است.
  • کمبود زمین: با توجه به افزایش میزان درخواست برای ساخت و ساز، در حال حاظر با کمبود زمین مواجه هستیم. بنابراین کمبود زمین دلیلی دیگر برای افزایش قیمت در بازار مسکن می باشد.

آیا احتمال کاهش قیمت مسکن در ماه های آینده وجود دارد؟

در حال حاضر همه ما شاهد افزایش قیمت ها در بخش های مختلف بوده ایم. با این وجود خیلی از افراد می خواهند بدانند آیا قیمت مسکن در ماه های آینده دچار کاهش خواهد شد یا نه؟ با توجه به این که عوامل زیادی بر افزایش قیمت مسکن تاثیر گذار بوده اند، نمی توان به این سوال یک پاسخ قطعی داد. اما با توجه به کاهش قیمت دلار و طبق پیش بینی ها به احتمال زیاد شیب افزایش قیمت مسکن به مرور، نسبت به چند ماه اخیر کمتر خواهد شد. در حال حاضر بهترین راه کار در بازار مسکن، ثابت نگه داشتن قیمت ها می باشد، تا بتوان در آینده با برنامه های مالی مناسب، توان خرید افراد برای خرید مسکن را افزایش داد.

دیدگاهتان را بنویسیدتمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است.