نکته های اساسی و مهم حقوقی در خرید و فروش املاک

نکته های اساسی و مهم حقوقی در خرید و فروش املاک

در این مطلب می خواهیم توضیحاتی در مورد نکته های اساسی و مهم حقوقی در خرید و فروش املاک برای شما عزیزان ارائه کنیم. زمانی که می خواهید ملکی را خرید و فروش کنید می بایست به یکسری نگات آگاهی داشته باشید که ما به برخی از آنها در پایین اشاره می کنیم . پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

رعایت کردن چند نکته مهم و اساسی خواهد توانست از بروز خیلی از مشکلات حقوقی ساده یا حتی کلاهبرداری‌ها و جرایم سازمان‌ یافته در لباس فروش املاک ممانعت کند.

از مالکیت فروشنده بر ملک اطمینان  حاصل کنید

اصلی ترین نکته در خرید هر خانه ای ،داشتن مالکیت فروشنده است. فروشنده می بایست طبق قانون، صاحب خانه این باشد که قصد فروش آن را دارد یا از طرف فروشنده ملک، وکالت‌نامه رسمی داشته باشد. در حالی که ملک به چند نفر تعلق داشته باشد در این حالت یا می بایست تمامی مالکین موقع فروختن حاضر باشند و رضایت خود را اعلام نمایند و یا یک نفر از طرف دیگر مالکان، وکالت فروش داشته باشد که در این شکل وکالت‌نامه می بایست به شکل رسمی و در دفتر اسناد رسمی تهیه شود و به وکیل اجازه فروختن ملک را بدهد. هم چنین علاوه بر تصریح به وکالت در فروختن، وکیل می بایست وکالت در گرفتن ثمن (قیمت) مالک را هم داشته باشد.

ملک سند‌ دار داشته باشد

نکته اولی که می بایست مشخص گردد این است که ملکی که قرار است خریداری شود، آیا سند رسمی دارد یا بدون سند رسمی می باشد؟ در مورد فروش و خرید بیشتر املاکی که در شهرهای با جمعیت کم یا اظراف شهرهای پر جمعیت یا شهرهای شمالی است، نکته اصلی این است که با بودن یک سند مادر برای یک زمین بزرگ ولی در تغییر این زمین به قطعه های کوچک تر، این قطعه ها به شکل قولنامه‌ای یا وکالتی معامله می شوند و خبری از سند رسمی وجود ندارد.

می بایست دقت داشته باشید که درصورتی ملکی با وکالتی به فروش می رسد که قبلا به فرد دیگری نفروخته باشد؛ چرا که احتمال دارد فروشنده قبلا به صورت رسمی ملک را به فرد دیگری فروخته است. یکی از ترفندهای کلاهبرداران فروختن املاک به شکل وکالتی به چند شخص به شکل  همزمان می باشد.

نکته های اساسی و مهم حقوقی در خرید و فروش املاکملک آزاد باشد

ملکی که به فروخته می شود نباید در وثیقه یا رهن فرد یا نهادی باشد و به اصطلاح خلنه می بایست آزاد باشد. چنان چه خانه ای در رهن یا وثیقه  باشد، در سند قید خواهد شد، پس موقع خرید ملک حتما می بایست به آزاد بودن سند دقت داشته باشید. چنان چه ملک در رهن بانک یا فرد دیگری باشد، به این شکل فروختن ملک اشکال دارد و منتقل کردن مالکیت هم فقط با رضایت رهن‌ گیرنده ممکن است.

بازدید از ملک

مشتری می بایست به طور دقیق ملک ببیند و نسبت به شرایط قرارگیری، راه حل های دسترسی، املاک معارض یا دارای دید و اوصاف ظاهری ملک اطلاع بگیرد. در زمینه آپارتمان‌ها وضعیت دسترسی راه‌های مشاعی ساختمان، سروط استفاده از پارکینگ، حیاط یا پشت بام هم می بایست به درستی بررسی گردد تا پس از خرید ملک اشکالی به وجود نیاید.

مبایعه نامه رسمی یا معمولی

قرارداد فروختن ملک احتمال دارد به شکل معمولی یا رسمی تنظیم گردد. قرارداد رسمی،‌ قراردادی است که طی سند رسمی و با حضور دو طرف در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم می گردد ولی اسناد معمولی احتمال دارد در دفتر های مشاورین املاک یا به شکل شخصی میان دو طرف تنظیم گردد.

می بایست دقت کنید که قرارداد فروش یا مبایعه‌نامه‌ای که در دفاتر املاک تنظیم می گردد، فقط یک سند معمولی بوده و از نظر قانونی ارزش زیادی از سندی که در یک برگه عادی میان دوطرف نوشته و امضا می گردد، ندارد.

دیدگاهتان را بنویسیدتمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است.