شرایط دریافت وام مسکن

آیا شما هم به دنبال خانه اید و بودجه کافی ندارید؟ آیا به دنبال دریافت وام مسکن برای خرید آپارتمان در اندیشه هستید؟

طبق دستورالعمل بانک مرکزی همه ی بانک ها باید تسهیلاتی جهت خرید مسکن در اختیار مشتریان قرار دهند اما بسیاری از بانک ها به دلیل فعالیت دیگری که دارند، امکان ارائه چنین تسهیلات و وام هایی را مشتریان خود ندارند و در حال حاضر تنها بانک مسکن، قادر به ارائه وام مسکن و خرید خانه می باشد. در ادامه قصد داریم به چند و چون وام مسکن و شرایط دریافت وام مسکن در سال ۹۶ بپردازیم.

مبلغ وام مسکن چقدر است و شرایط آن چگونه است؟

مبلغ یکی از وام های مسکن بانک مسکن، ۶۰ میلیون تومان است. این مبلغ در تهران ۶۰ میلیون تومان و در شهرستان های با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر، ۵۰ میلیون تومان است و در شهرستان هایی با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر، ۴۰ میلیون تومان است. افرادی که این وام را دریافت کنند می توانند یک وام ۱۰ میلیونی دیگر به نام تسهیلات جعاله تعمیر مسکن نیز دریافت کنند. به این ترتیب ۱۰ میلیون به ممبلغ وام آن ها اضافه می شود.

بهره یا سود این وام ۱۷٫۵ درصد و مدت زمان پرداخت آن ۱۲ سال است. به این ترتیب اقساط وام مسکن تهرانی ها ماهیانه ۱ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان است و بدین ترتیب بعد از ۱۲ سال چیزی حدود ۱۶۸ میلیون به بانک پس می دهند.

افرادی که در شهرستان هایی با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر (مثل اندیشه )، این وام را دریافت می کنند، به ازای دریافت ۶۰ میلیون تومان، ماهیانه باید ۹۹۹ هزار تومان قسط بپردازند و پس از ۱۲ سال مبلغ ۱۴۳ میلیون را به باک برمی گرداند.

همچنین افرادی که در شهرستان ها زندگی می کنند باید ماهیانه قسطی معادل ۸۳۶۲ هزار تومان به بانک بدهند و پس از ۱۲ سال ۱۱۹ میلیون تومان به بانک می پردازند.

چگونه می توانیم وام مسکن دریافت کنیم؟

افرادی که وام مسکن دریافت می کنند، کسانی هستند که از سالها پیش در بانک مسکن، سپرده افتتاح کرده اند و اکنون نوبت به دریافت وامشان رسیده. اما متقاضیان می توانند خارج از نوبت نیز این کار بکنند و وام بگیرند. برای این کار باید اوراقی معروف به «اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن» بخرند. به این ترتیب متقاضی باید به یکی از کارگزاری های دارای مجوز مراجعه کند و اوراق بخرد. او باید به ازای هر ۵۰۰ هزار تومان وام یک ورقه ی مسکن بگیرد. برای مثال اگر متقاضی ساکن اندیشه است. به ازای ۷۰ میلیون وامی که به او تعلق می گیرد، باید ۱۴۰ ورقه تسه بخرد.

هر ورقه تسه قیمتی بین ۹۳ تا ۱۰۳ هزار تومان دارد . که بستگی به تاریخ آن دارد. برای مثال تسه ی ۹۴۱۲ که مربوط به اسفند ۹۴ می شود، گرانترین ورق تسه می باشد. اکنون فردی که در تهران زندگی می کند، اگر بخواهد اوراق اسفند ۹۴ را بخرد باید ۱۴۰ ورقه بخرد که هزینه ای معادل با ۱۴ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان می شود. افرادی که در شهرستان های با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر زندگی می کنند باید ۱۲۰ ورقه بخرند که قیمتی معادل ۱۲ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان خواهد بود.تمامی حقوق مادی و معنوی برای این سایت محفوظ است.

طراحی سایت آروا

کانال تلگرام اسکان ملک